Jeśli chodzi o przycinanie sierści naszego pupila nie jest to łatwa sprawa. Należy pamiętać, że nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Nieprawidłowe strzyżenie – zbyt krótkie może wiązać się z uszkodzeniem podszerstka u niektórych ras. Podszerstek stanowi funkcję izolacyjną dlatego tak ważnym jest aby pozostał w stanie nienaruszonym. Niektóre rasy nie posiadają podszerstka, są to shih tzu, yorki czy pudle, dlatego po strzyżeniu w chłodniejsze dni należy ubrać pupilowi odpowiednie ubranko. Na pierwsze strzyżenie warto wybrać się do specjalisty. Groomerzy wiedzą jak strzyc psy, aby było to dla nich bezpieczne, znają ogólne zasady przycinania sierści na tułowiu, łapkach czy uszach.
Szybkie kursy dla opiekunów
Jeśli chcemy nauczyć się odpowiedniego i bezpiecznego strzyżenia naszych pupili, przy czym zaoszczędzić pieniądze na psiego fryzjera, możemy skorzystać z kursów dla właścicieli. Na takim szkoleniu poznasz podstawowe zasady bezpieczeństwa, pielęgnacji i dowiesz się więcej o odpowiednich kosmetykach jak i narzędziach, które pozwolą zadbać Ci o piękny i zdrowy wygląd Twojego czworonożnego przyjaciela. Na kursach poznasz gwiazdy światowego groomingu, które podzielą się z Tobą swoimi umiejętnościami. Pomyśl o tym, a na pewno nie pożałujesz! 🙂
Strzyżenie psa krok po kroku
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne strzyżenie psa musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Poniżej garść niezbędnych informacji!
1. Przygotowanie psa
Bardzo ważne jest to, aby pies był nauczony cierpliwego stania podczas całego zabiegu. Warto zadbać o to, aby stał na podwyższeniu, dzięki czemu oszczędzimy nasze plecy. Znajdźmy więc w domu jakiś mebel, który posłuży za podwyższenie, dzięki czemu będzie nam wygodniej.
Zadbajmy też o bezpieczeństwo psiaka – na powierzchnię połóżmy jakiś materiał, np. ręcznik, na którym pies nie będzie się ślizgał. W trakcie całego zabiegu pielęgnacyjnego dbajmy o to, aby pies był zrelaksowany, minimalizujemy stres, a za dobre zachowanie nagradzamy przysmakami.
2. Przybory do kąpieli i strzyżenia
Istotny jest wybór odpowiedniego zestawu dobrej jakości przyborów: grzebienia, szczotki, szamponu i odżywek, a także maszynki do strzyżenia lub/i nożyczek. W doborze całego sprzętu może pomóc dobry psi fryzjer. Przede wszystkim nie należy strzyc psa maszynką dla ludzi, ani używać ludzkich kosmetyków, gdyż mogą być zbyt agresywne dla delikatniejszej psiej skóry.
Strzyżenie maszynką może pójść szybciej, jednak ich wadą jest to, że niektóre psy na sam dźwięk włączonej maszynki reagują paniką.
Nożyczki mają więc pewną przewagę nad maszynką, jednak nie wystarczy tylko jedna para! Inne nożyczki są stosowane do ogólnego cięcia, inne do zaokrąglania sierści czy do przycinania obszarów delikatnych – takich jak pyszczek. Nożyczki powinny być naoliwione i naostrzone, dzięki czemu nie będą szarpać włosów.
3. Rozczesywanie i kąpiel
Pielęgnacja sierści powinna zacząć się od rozczesania sierści, następnie kąpieli całego ciała i dokładnego wysuszenia (choć wielu groomerów najpierw kąpie, a później rozczesuje i suszy). Czysta, świeżo umyta sierść lepiej się układa, łatwiej jest ją później prawidłowo przystrzyc. Pamiętajmy, żeby dobrze wysuszyć okolice uszu i ogon. Jeśli sierść jest skołtuniona, rozczesujemy ją delikatnie, najlepiej przytrzymując kołtun drugą ręką, aby nie sprawiać psu bólu i nie dokładać stresu. Możemy także użyć odżywek, które ułatwiają rozczesywanie sierści.
4. Strzyżenie
Teraz, kiedy sierść psa jest już czysta i rozczesana, można przejść do etapu strzyżenia. Jeśli robimy to pierwszy raz lepiej wykonywać ruchy nożyczkami wolniej, ale bezpieczniej dla psa, aby nie uszkodzić skóry. Kolejność zajmowania się poszczególnymi partiami ciała nie jest bardzo istotna. Zacznijmy od tej części, która jest dla nas najwygodniejsza.
Psi fryzjerzy działają według własnej kolejności – jedni zaczną od tułowia, inni od łap. Zwykle na koniec zostawia się pyszczek, gdyż wymaga dopracowania wielu szczegółów i jest to miejsce wrażliwe.
Co ważne, strzyżenie powinno odbywać się w kierunku od głowy do ogona, a nie pod sierść!
Pamiętajmy o takich praktycznych rzeczach jak przystrzyżenie brzucha (to miejsce lubi się brudzić!). W trakcie strzyżenia można też od razu przyciąć pazury, warto sprawdzić całe ciało psiaka pod kątem występowania kleszczy. Po więcej szczegółowych rad najlepiej udać się do groomera, czyli psiego fryzjera – wiele zależy od rasy psa i jego sierści, a strzyżenie psa według wzorca rasy to prawdziwa sztuka!