Pielęgnacja sierści psa

Psy różnią się między sobą pod wieloma względami. Są psy malutkie i są psy olbrzymie. Mają inne umaszczenia, kolory oczu, a także rodzaj sierści.

Jeśli chodzi o sierść. Jedne będą miały włosy proste (Pekińczyk), niektóre lekko falowane (Owczarek podhalański), a jeszcze inne kręcone (Bedlington terrier). Sierść może być jedwabista lub szorstka, gęsta bądź nie. Wszystko zależy od rasy. Tak jak u ludzi, włosy u psów wyrastają z mieszków włosowych, które znajdują się w leżącej pod naskórkiem, skórze właściwej. Jest jednak różnica pomiędzy człowiekiem a psem. Mieszki włosowe u ludzi wytwarzają bowiem tylko jeden rodzaj włosów, podczas gdy u psów, mieszki włosowe mogą wytwarzać dwa ich rodzaje – włosy podszerstka oraz włosy okrywowe.

Elementy składające się na budowę sierści

Podszerstek to krótka, gęsta i miękka warstwa sierści, którą tworzą włosy puchowe. Podszerstek rośnie tuż przy skórze. Jest nieprzemakalny dlatego pełni funkcję izolacyjną i stanowi podporę dla włosów okrywowych (są rasy całkowicie pozbawione podszerstka).

Włos okrywowy to włos wierzchni, którego długość uzależniona jest genetycznie dla danej rasy. Włosy okrywowe to włosy dłuższe, sztywniejsze i grubsze od włosów podszerstka. Spełniają funkcję ochronną, zabezpieczając czworonoga przed zranieniem, są odpowiedzialne za umaszczenie i dodatkowo, tak jak podszerstek, zapewniają psiakowi izolację. Włos okrywowy obumiera i wypada, dlatego należy czesać psy, co usuwa martwe już włosy okrywowe.

Rodzaje sierści psów:

  • rasy bezwłose (psy nagie)
  • rasy o pojedynczej warstwie sierści
  • rasy o podwójnej okrywie włosowej
  • rasy krótkowłose
  • rasy długowłose

Pielęgnacja sierści psa jest ważna

Pielęgnacja sierści psa jest konieczna nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Futro chroni zwierzęta przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak ekstremalne temperatury czy wilgoć. Ta warstwa zrogowaciałych struktur tworzy barierę, która jest jednocześnie komorą powietrzną. W ten sposób utrzymuje ciepło ciała podczas zimnej pogody i wytwarza niewielki przeciąg do wentylacji przy wysokich temperaturach. Jednocześnie chroni psy przed słońcem co pozwala unikać podrażnień spowodowanych oparzeniami skóry bądź uniknąć samych poparzeń. Ponadto sierść chroni skórę przed ewentualnymi urazami, które mogą wystąpić podczas zabaw czy spacerów.

Wskazówki – jak pielęgnować sierść

Jakość i blask sierści psa są wskaźnikiem stanu zdrowia naszego pupila i różni się w zależności od wieku, rasy i płci naszego czworonoga. Nie tylko regularne podcinanie sierści ma wpływ na jej wygląd.

Kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, dbając o sierść psa:

dieta – aby nasz pupil mógł cieszyć się zdrową, mocną i lśniącą sierścią, jego skóra również musi być zdrowa. Jeśli chcemy zadbać o stan skóry naszego czworonożnego przyjaciela, należy zwrócić szczególną uwagę na jego dietę. Psia dieta, podobnie jak u ludzi musi być dobrze zbilansowana, zawierać odpowiednią ilość białek, węglowodanów i tłuszczów, które powinny zawierać kwasy Omega 3 i Omega 6, a także przeciwutleniacze.

kąpiel – podstawowa część higieny psa, która utrzymuje alergeny, bakterie i pasożyty z dala od naszych włochatych pupili i ich bezpośredniego otoczenia. To konieczność aby zachować czystą i zdrową sierść naszego psiaka. Nie wolno jednak przesadzać z ilością kąpieli, ponieważ nadmierne kąpiele mogą zmienić naturalne pH skóry zwierzaka. Ważnym czynnikiem jest wybór szamponu. Istnieją różne rodzaje szamponów, dobrane odpowiednio do określonych futer. Twój weterynarz doradzi Ci, który będzie najlepszy dla Twojego psa.

Zaleca się również wmasowywanie szamponu podczas podczas kąpieli. W ten sposób aktywujesz gruczoły łojowe ich skóry; plus oczywiście, kąpiel jest przyjemniejsza dla pupila.Musisz także zwrócić uwagę na to, jak będziesz suszyć psa. Staraj się robić to zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści. Ten krok jest ważny, ponieważ bycie mokrym zbyt długo może powodować dyskomfort u zwierzęcia.

szczotkowanie – czesząc psa, pozbywasz się ze skóry martwych włosów, brudu i łuszczącej się skóry. Szczotkowanie pobudza również cebulki i przyspiesza wymianę sierści w trakcie linienia. W ten sposób zapobiegasz również obecności czynników drażniących, które mogłyby zaburzyć równowagę mikrobioty i ułatwić późniejsze pojawienie się zarazków. Ponadto dzięki szczotkowaniu zapobiegniesz pojawieniu się zewnętrznych pasożytów jak pchły i kleszcze ( tutaj stosuje się przede wszystkim preparaty zalecane przez weterynarza).

Pielęgnacja a rodzaj sierści

Sierść różni się w zależności od rasy psa, a tym samym różnią się potrzeby pielęgnacyjne.
Główne rodzaje psiej sierści i ich zalecana pielęgnacja to:

  • Krótka sierść. Szczotkuj ją 1-2 razy w tygodniu i kąp raz w miesiącu lub co półtora miesiąca.
  • Długa sierść. Szczotkuj ją codziennie i kąp raz w miesiącu
  • Gruba sierść. Szczotkuj codziennie i kąp 3-4 razy w miesiącu
  • Kręcona sierść. Szczotkuj ją codziennie i kąp mniej więcej co 20 dni

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, sierść Twojego zwierzaka z pewnością będzie wyglądać zdrowo i pięknie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *